משלוחים לכל הארץ
עזרה מקצועית
0

אין מוצרים בעגלת הקניות.

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקם

תא לחץ

טיפול בתא לחץ

כאשר אנו מדברים על תא לחץ, הכוונה היא לתא אשר לתוכו נזרים חמצן טהור – כאשר רמת הלחץ גבוהה מהלחץ האטמוספרי. אין ספק, מדובר בשיטת טיפול מהמתקדמות ביותר; שיטת טיפול מהפכנית המוכרת, כיום, גם בתור טיפול היפרברי (HBOT).

מטרתו של סוג טיפול זה הינו להזרים כמות גדולה של חמצן לתוך מחזור הדם והרקמות. כך, מינון החמצן יגיע לערכים הגבוהים פי 20 מהכמות הרגילה.

 

על טיפול חמצן היפרברי (HBOT) 

טיפול חמצן היפרברי (HBOT) הינו טיפול רפואי; טיפול אשר מטרתו לשפר את תהליך הריפוי הטבעי של גוף האדם. כיצד? באמצעות שאיפה של 100% חמצן. במקביל לכך, נדגיש כי תהליך הריפוי באמצעות החמצן מתבסס על לחץ אטמוספרי העולה ללחצים בגובה הנע בין 1.3 לבין 3 ATA.

אכן, החמצן בדרך כלל עובר בכל מערכות הגוף. וזאת, על ידי כדוריות הדם האדומות. עם זאת, באמצעות טיפול HBOT, החמצן מומס לתוך נוזלי הגוף השונים – בין אם מדובר בפלסמה, הנוזל של מערכת העצבים המרכזית, הלימפה וכן הלאה. או במילים אחרות, כל אזור ואזור במחזור הדם בו כמות החמצן פחתה או חסומה. כך, פתרון זה מאפשר את כניסתו של חמצן נוסף לרקמות פגועות – כאשר מערכות הגוף תומכות בתהליך הריפוי.

נדגיש כי פתרון ריפוי זה, הכולל שימוש בחמצן מוגבר, מחזיק ביתרונות רבים; יתרונות הכוללים, בין היתר, את שיפור יכולותיהם של תאי הדם הלבנים להרוג חיידקים. כמו כן, מענה זה מסייע בהפחתת הנפיחות ואף מאפשר לכלי דם חדשים לצמוח במהירות בתוך האזור הפגוע.

אין ספק, שיטת הטיפול בחמצן היפרברי, המוכר גם בתור HBOT, הינו טיפול לא מורכב, לא פולשני וכמובן – ללא כאבים.

כמו כן, נציין כי שיטת טיפול זו, כלומר הטיפול בתא הלחץ, כוללת מספר מפגשים יום-יומיים לאורך פרק זמן מסוים ומוגדר מראש. לרוב, סדרת טיפולים זו תמשך על פני מספר שבועות ספורים – כאשר כל מפגש ומפגש נמשך כשעה וחצי עד שעתיים לכל היותר. מעבר לכך, נדגיש כי לאורך מפגשים אלו נמצא רופא מוסמך המשגיח על התנהלות הטיפולים.

מעבר לכך, ולאורך שהותכם בתוך תא הלחץ, תוכלו להעביר את הזמן לפי בחירתכם – בין אם מדובר בקריאה, האזנה למוזיקה ועוד. בנוסף, ניתן להכניס לתוך החלל התא גם מים וסמארטפון.

 

יתרונותיו של טיפול תא לחץ – HBOT

לאורך השנים האחרונות, הולכת וגוברת ההבנה כי ריפוי של אזורי הגוף השונים דורש רמות משתנות של חמצן; רמות חמצן רלוונטיות בתוך הרקמה. כלומר, כאשר נוצרות מחלות ופציעות, הן יופיעו ברמה התאית או ברמת הרקמה: החל מבעיה במחזור הדם, פצעים שאינם מחלימים וכן הלאה. כלומר, הכוונה היא למחלות הנוצרות עקב חוסר בחמצן אשר אין ביכולתו להגיע אל האזור הפגום – ובשל כך הוא משפיע לרעה על יכולות הריפוי הטבעיות של הגוף.

עם זאת, טיפול החמצן ההיפרברי, או ה-HBOT, מעניק כמות חמצן נוספת באופן טבעי. וזאת, כאשר תופעות הלוואי הן מינימליות. כתוצאה מכך, טיפול ה- HBOTתורם רבות לאיכות חייו של המטופל. בין אם מדובר במצבים רפואיים כדוגמת שבץ, שיתוק מוחין, עייפות כרונית, פציעת ראש או שמא מדובר במצבים אחרים – התוצאות המתקבלות לאחר הטיפול באמצעות חמצן היפרברי הן חיוביות.

 

המחלות להן מסייע טיפול חמצן היפרברי (HBOT) 

באילו מקרים שיטת טיפול החמצן ההיפרברי (HBOT) מסייעת? למשל, בעת הטיפול בתאי הגוף השונים; תאי הגוף הנהנים מצמיחה ברמת זמינות החמצן ברקמות. בנוסף, טיפול זה תורם רבות במקרים של זיהומים; מקרים בהם ניתן להסתייע במענה המגביר את התכונות האנטיביוטיות של הגוף. כמו כן, ניתן להשתמש ב- HBOTבתור שיטת הטיפול העיקרית – או בשילוב של תרופות.

נציין כעת את המצבים הרפואיים בהם ניתן יהיה להשתמש בטיפול חמצן היפרברי: החל מתסחיף אוויר, הרעלת פחמן חד חמצני, שבר בעצמות, מחלות הנובעות מלחץ דם לא יציב, זיהום תוך גולגולתי, השתלות עור כמו גם כירורגיה פלסטית, מחלת ליים, טרשת נפוצה ועוד.

 

הדרכים השונות להתכונן לטיפול חמצן היפרברי (HBOT) 

מעוניינים לעבור טיפול חמצן היפרברי (HBOT)? מעוניינים לדעת כיצד להתכונן לטיפול זה? ראשית, תדרשו לעדכן את המטפל בכל הנוגע אל התרופות אותן אתם נוטלים. מדובר בשלב  חשוב ומשמעותי ביותר; שלב בו תדרשו לעדכן באילו תרופות מדובר – בין אם הן עם מרשם או ללא מרשם.

כמו כן, אין לצרוך משקאות אלכוהוליים או מוגזים – עד 4 שעות לפני תחילת הטיפול.

בנוסף, במרבית המקרים יהיה עליכם להפסיק לעשן כמו גם לוותר על צריכתם של מוצרי טבק נוספים. וזאת, לאורך כל תקופת הטיפול – שכן צריכת הטבק תשבש את יכולתו של הגוף להעביר חמצן.

כעת, נציין את השלבים השונים של טיפול החמצן ההיפרברי. טיפול זה, בדרך כלל, יתנהל באופן פרטי – בין אם מדובר בבתי חולים או בקליניקות בהם ישנם תאים מאובזרים. בתא מאובזר, אנו מתכוונים לחלל הכולל חלונות שיאפשרו לטכנאי לעקוב ביעילות ומקרוב אחר המטופל – כמו גם התנהלות הטיפול. במקביל, חלונות אלו יאפשרו למטופל לראות את המתנהל מחוץ לתא.

מהו גודלו של התא? לרוב, הוא נע בין תא למטופל יחיד לבין סדרה של תאים המיועדים ל-30 מטופלים. כמו כן, כדי ליצור קשר עם הטכנאים, המטופלים משתמשים בתצוגת תקשורת קבועה באינטרקום. וזאת, כאשר המטופלים יכולים לבצע מספר פעולות לאורך הטיפול: החל מצפייה בסרטים, האזנה למוזיקה ואף מנוחה.
בכל הנוגע לבטיחות הטיפול, נדגיש כי בדרך כלל ביצוע ה- HBOTייקבע על ידי רופא, ויתבצע תחת פיקוחו של טכנאי. בדומה לטיפולים רפואיים אחרים, גם במסגרת טיפול החמצן ההיפרברי ישנם סיכונים קלים. עם זאת, ידונו אתכם על מלוא הסיכונים בטרם שלב החתימה על הטופס וההסכמה לביצוע הטיפול בפועל.
בכל הנוגע לתופעות לוואי, נציין כי השכיחה ביותר הינה לחץ באוזניים ובסינוסים. עם זאת, ובכדי לצמצם את התופעה ולמזער אותה ככל הניתן, על המטופלים להסתייע במגוון הטכניקות הקיימות לצורך שחרור הלחץ מהאוזניים; שחרור הלחץ שיתבצע במהלך הדחיסה.

תופעות לוואי נוספות יכולות לבוא לידי ביטוי בשינויים בראייה לאורך תקופת הטיפול. עם זאת, שינויים אלו הינם, בדרך כלל, מזעריים.

בנוסף, נציין כי לעיתים נדירות ייתכן ותגרם למטופל רעילות חמצן. וזאת, בעקבות מתן כמות חמצן גבוהה יתר על המידה.

איזה מידע תתבקשו לספק בטרם יתבצע ה-HBOT? אם אתם סובלים מהתסמינים הבאים, יהיה עליכם לדווח על כך: החל מהתקררות, שפעת, חום גבוה, סינוס, גודש בחזה או באף, היריון או שמא מדובר בשינוי כזה או אחר בתרופות שאתם נוטלים. כמו כן, חשוב לעדכן במצבים נוספים. כמו מה למשל? במקרה בו פספסתם ארוחה בטרם הטיפול, אם אתם חולי סכרת ולא לקחתם עדיין אינסולין טרם הטיפול, כמו גם במקרים בהם מתעוררים אצלכם חששות חמורים או חרדות.

 

מעוניינים לדעת האם ביכולתו של חמצן hyperbaric לסייע בעת פגיעה מוחית או במקרה של שבץ? נסביר כעת. במקרה של טראומה חמורה או מחסור בחמצן, תאים במוח עלולים למות, ורמת הפלסמה בדם תרד ותעבור לתוך רקמת המוח הסובבת. בשל כך, עלולה להיווצר נפיחות – כמו גם צמצום בזרימת הדם. נציין, כעת, כי תאים רגילים אינם מסוגלים לתפקד ללא הכמות הנדרשת של חמצן. בהתאם, HBOT יגדיל באופן משמעותי את כמות החמצן המועבר בפלסמה בדם; היבט שיגביר את זמינות החמצן לריפוי דפנות נימי הדם הפגועים. מעבר לכך, החמצן ימנע את דליפת הפלסמה בדם ויצמצם את הנפיחות. לאחר שיפור בזרימת הדם, ניתן יהיה בהמשך לשפר את הרקמות הרדומות (neovascularization). כעת, לתאים ישנו פוטנציאל גבוה לחזור ולתפקד.

 

הדרכים בהן טיפול חמצן היפרברי (HBOT) מסייע לילדים עם שיתוק מוחין (CP) ולמטופלים עם פגיעה מוחית טראומטית (TBI) – בקרב חולים ב-CP וב-TBI, מספר רקמות מוח עלולות להיות רדומות. כתוצאה מכך, התפקוד שלהן יפגע. עם זאת, יש ביכולתו של טיפול חמצן היפרברי לעורר רקמות אלו – ולהחזיר אותן לתפקוד סדיר ורגיל. במקרים בהם המטופלים הם ילדים, ניתן יהיה לעזור ולקדם את התפקוד הקוגניטיבי, כמו גם את הספסטיות, באמצעות ה-HBOT. טיפול זה, בשילוב של סוגי טיפולים אחרים, יסייע ביצירת החלמה מיטבית לילדים הסובלים משיתוק מוחין או מפגיעה מוחית טראומטית.

 

הטיפול באמצעות תא לחץ וחמצן ההיפרברי – והמפכה שיצר בתחום הרפואה

החל משנות ה-80 של המאה ה-20, אנו שומעים על הניסיונות והמחקרים השונים בתחום הנזק המוחי; תהליכי עבודה הכוללים, כמובן, את הטיפול בתא לחץ – בו קיים חמצן בריכוז גבוה ביותר. עם זאת, רק בשנים האחרונות הצליחו להוכיח מחקרים ישראליים, לצד מחקרים בינלאומיים, כי ניתן לעורר את תאי העצב הרדומים – ובמקרים רבים אף לסייע לפגועי מוח לחזור לתפקוד מלא.

אמנם הרעיון כי אפשר לתקן נזק מוחי על ידי טיפול בתא לחץ החל בשנות ה-90 של המאה ה-20. עם זאת, רעיון זה לא נבחן לעומק בזמן אמת. וזאת, משום שהוא סתר את התפיסה המקובלת כי רשתות עצביות במוח יכולות להתחדש ולהשתנות אך ורק בתקופת הילדות. או, לחילופין, במסגרת פרק זמן מוגבל לאחר היווצרותה של הפגיעה.

עם זאת, בשנים שחלפו מאז, פורסמו מחקרים בהם לקחו חלק כ-130 מטופלים עם נזק מוחי בדרגות חומרה משתנות; כלומר, מטופלים שמצבם הנוכחי הפך סטטי, פסק להשתפר והוגדר כמצב כרוני. המשתתפים במחקרים לקחו חלק בטיפול בתא לחץ ונחשפו לתנאיו המיוחדים – הכוללים אוויר המועשר בחמצן. בהמשך, התבצע מעקב אחר התפקוד המוחי של המשתתפים; מעקב שהתבצע על ידי אמצעי הדמיה מתקדמים. וזאת, כדי להבטיח את התוצאות המדויקות ביותר. מה חשפו התוצאות? כי ריכוז גבוה של חמצן יכול לעורר תאי עצב הנמצאים במצב רדום. כמו כן, ריכוז גבוה זה של חמצן יכול לעורר את הרשתות העצביות – ואף לסייע בתפקוד המוחי של המטופלים. וזאת, כאשר את ההשפעה החיובית ניתן לראות שנים רבות לאחר הופעתה של הפגיעה.

 

ומה בעתיד? טיפולים נוסח “אנטי אייג’ינג” עבור המוח

המחקר בתחום המוח לא נפסק, להיפך. כיום, ניתן להצביע על פרויקט בו לוקחים חלק חוקרים רבים; פרויקט בו עוסקים בהתחדשות של רקמות המוח בתנאי תא לחץ. במסגרת מחקר זה, יתמקדו החוקרים בחולים הסובלים מירידה קוגניטיבית קלה; ירידה קוגניטיבית אשר יכולה, בהמשך, להתפתח לכדי דמנציה.

נדגיש כי בזמנו, ציין פרופ’ בן-יעקב ז”ל כי טיפול בתא לחץ מחזיק בחשיבות גבוהה בכל הנוגע לטיפול במגוון מחלות ופגיעות במוח. כמו כן, הוא הסביר כי בעיות אלו עשויות להיווצר בגילאים מבוגרים – כאשר יעילותה של זרימת הדם אל המוח ובתוכו הולכת ופוחתת. בהתאם, ישנה תקווה כי טיפול חדש יסייע לחולים הנמצאים בשלביה הראשונים של דמנציה או אלצהיימר. ובכך, למעשה, למנוע את התדרדרותה של המחלה.

כמו כן, ייתכן אף מצב בו ניתן יהיה לספק למוח מענה אנטי-אייג’ינג, מענה שיש ביכולתו לתחזק ולשמר את תפקוד המוח עד סוף חיינו.

אין ספק, ניתן לראות את העתיד עוד היום! מדובר בפתרון יעיל, מקצועי ומתקדם שיסייע רבות לבריאות הציבור. וזאת, על ידי שימוש בתא לחץ אישי.

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

50% הנחה מעל 3 זוגות

משלוחים לכל הארץ
כניסה לחנות
שיווק לעסקים במדיה שיווק לעסקים במדיה